Jak wybrać odpowiedniego trenera personalnego?

Motywacja

Cześć, w dzisiejszym artykule podpowiem Ci, jak wybrać trenera personalnego. Dowiesz się, czym powinien się on charakteryzować i czego możesz od niego oczekiwać. Uzyskasz również informacje na temat tego, jak powinien się on zachowywać i w jaki sposób wygląda dobra współpraca na tym polu. Biorąc pod uwagę, jak często można spotkać np. w Internecie ogłoszenia o tego typu treningach, odpowiedzi na te pytania mogą okazać się nieocenione.

Trener personalny jest obecnie jednym z najpopularniejszych zawodów w Polsce. Chociaż nie jest on prawnie uregulowany, gdyż każdy może nazwać się trenerem, to wbrew temu można wybrać właściwie. Kwestię tę reguluje ustawa z 13 czerwca 2013 roku, która – w dużym uproszczeniu – mówi, że osoby pracujące w klubach, będących poza współzawodnictwem sportowym organizowanym przez Polski Związek Sportowy, nie potrzebują pracowników z oficjalnymi kwalifikacjami do objęcia stanowiska trenerskiego i instruktorskiego.

Daje to potencjalnemu klientowi spore możliwości wyboru, ale zwiększa też ryzyko skorzystania z usług osoby, której powinno się unikać. Jeśli jednak będziesz kierować się zasadami, o których zaraz napiszę, to ryzyko nieudanej współpracy z trenerem znacznie zmaleje.

Kompetencje trenera personalnego

Jak już wcześniej wspomniałem, od 2013 roku każdy może tytułować się trenerem personalnym (bez oficjalnych certyfikatów lub innych dokumentów). Nie zwalnia to jednak, ludzi zajmujących się tym fachem na co dzień, od posiadania takich dyplomów w swoim portfolio. Powiem wprost – im więcej, tym lepiej. Trener to osoba, która szkoli się całe życie.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której po kilku latach edukacji kończy on swoją naukę i pracuje z ludzkim ciałem oraz zdrowiem. Nasz organizm jest na tyle skomplikowany, że nieustanna nauka, poszerzanie swojej wiedzy oraz patrzenie na ten sam problem z kilku perspektyw jest niezbędne, by bezpiecznie i efektywnie pracować nad celami klientów. Oczywiście, każde szkolenie jest inne, więc nie można wszystkich wrzucać do jednego worka.

Z tego też powodu, na potrzeby artykułu przyjmiemy, że jedno szkolenie na kwartał to liczba, która da nam pewność, że nasz potencjalny trener, to człowiek rzetelny i nietraktujący tego zawodu jako dodatek do swojej podstawowej pracy. Oczywiście osoba, która dorabia jako trener personalny po godzinach także może być świetnym specjalistą. Mimo wszystko, szukałbym takiej, która bycie trenerem traktuje jako swój zawód podstawowy. Mamy wtedy większe prawdopodobieństwo, że dokonamy trafnego wyboru.

Trener personalny – stawki

Cena zajęć u trenera personalnego, który traktuje ten zawód jako nadrzędny, będzie odpowiednio większa. Jednak w tym przypadku nie przeliczałbym swojego zdrowia na pieniądze. Na koszty treningu ma wpływ wiele czynników takich jak np. miasto, w którym przeprowadzany jest trening (w Warszawie na pewno będzie drożej niż w Opolu), poziom klubu, w którym pracuje trener, staż i liczba certyfikatów, jakie posiada, czy też w końcu efekty jego klientów.

Unikałbym treningów za 50 czy 70 zł. Taka cena sugeruje, że trener traktuje to zajęcie bardziej jako zabawę i dorobienie sobie do pensji, niż sposób na życie. Ceny rzędu 300 – 500 zł za sesję oferują zaś prawdziwe gwiazdy treningu personalnego. Jeśli zależy Ci na współpracy z jedną z nich, to śmiało korzystaj z jej usług. Jeżeli zaś będziesz kierował się zasadami, o których piszę, to cena takiego treningu nie powinna przekroczyć 200 zł.

Nie każdy trener personalny to kulturysta

Sylwetka trenera personalnego jest częścią składową jego wizytówki. Wiedzmy jednak, że jest tu sporo haczyków, na które trzeba zwrócić uwagę, by nie wpaść w pułapkę. Obecnie rozpowszechniony jest wygląd trenera kulturysty z portali społecznościowych typu Instagram, Facebook i Snapchat. Taka osoba charakteryzuje się dużą masą mięśniową (często, choć nie zawsze, uzyskaną przy pomocy środków anabolicznych, czyli sterydów), jest bardzo opalona i posiada niski poziom tkanki tłuszczowej. Tacy trenerzy oczywiście mogą być świetnymi profesjonalistami jednak pamiętajmy, że wygląd nie musi iść w parze z doświadczeniem, wiedzą i rzetelnością. Na szczęście nie są oni jedyni na rynku.

Pamiętajmy, że trener personalny to nie tylko kulturysta. Taka osoba może specjalizować się także w innych dziedzinach sportu, mniej bądź bardziej popularnych. Może nim być np. maratończyk. Tego typu profesjonalista pomoże nam osiągnąć zamierzony cel, jednak nie oczekujmy od niego 40 centymetrów w ramieniu, czy rozbudowanej klatki piersiowej. Może to być także trójboista, u którego ciężko doszukiwać się minimalnej ilości tkanki tłuszczowej i wąskiej talii, gdyż jego dyscyplina zakłada dźwiganie ogromnych ciężarów. Inaczej również będzie wyglądał trener personalny i nauczyciel jogi w jednej osobie. Uważam, że najlepiej to wypośrodkować. Taka osoba powinna mieć przede wszystkim zdrową i proporcjonalną sylwetkę. Symetrycznie zarysowane mięśnie muszą więc iść w parze z wiedzą.

Ubiór trenera personalnego

Kolejną istotną sprawą jest ubiór. W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się noszenie kolorowych, wręcz pstrokatych strojów na siłownię. Nie wolno jednak popadać w skrajność. Jeśli trener nie jest w pracy, to może nosić praktycznie co chce, ale podczas treningu jego strój nie powinien zwracać zbyt dużej uwagi. Złą opcją jest np. noszenie obcisłych legginsów, które opinają się na dosłownie wszystkim, czy też zbyt skąpych koszulek na ramiączkach. Trener personalny powinien wyglądać przede wszystkim schludnie, elegancko i sportowo.

Klient – największa gwiazda treningu

W dobie mediów społecznościowych, gwiazd Facebooka i Instagrama przybywa z ogromną prędkością. Zdradzę Ci jednak jeden sekret. To Ty, drogi Kliencie masz być gwiazdą na treningu. Ta godzina to Twój czas w trakcie którego trener poświęca Twojej osobie 100 procent uwagi. To Ty jesteś wtedy najważniejszy i nic innego się nie liczy. Niedopuszczalnym jest więc, aby trener personalny podczas Twojego treningu korzystał z np. telefonu komórkowego (z kilkoma odstępstwami od tej reguły), rozmawiał przez większość czasu z kimkolwiek oprócz Ciebie, czy też pomagał komuś innemu na siłowni – od tego jest bowiem instruktor dyżurujący.

Kultura osobista trenera personalnego

Całe szczęście stwierdzenia typu „siłownia jest dla głupków” przeminęły kilkanaście lat temu. Niestety, czasami pojawiają się trenerzy, których język pozostawia wiele do życzenia. Absolutnie niedopuszczalne jest, by używali oni wulgaryzmów przy swoim kliencie. Osoby prowadzące sesje treningową powinny zaś zwracać się do nich zrozumiałym i kulturalnym językiem. Pamiętaj, że to Ty masz największy wpływ na atmosferę podczas swojego treningu.

Jak przygotować się do treningu personalnego?

Przed przystąpieniem do treningu, trener powinien przeprowadzić z Tobą konsultacje. Ich celem jest przede wszystkim przygotowanie indywidualnego planu treningowego i – jeśli świadczy on również takie usług – planu żywieniowego.

Nie będziemy zagłębiać się teraz w to, jak powinna wyglądać taka rozmowa, są jednak pewne informacje, które muszą się w niej pojawić. Wiek, waga, wzrost, przebyte choroby, kontuzje i oczywiście cel treningowy to tylko niektóre z nich. Bez ich udzielenia możesz mieć pewność, że zostaniesz potraktowany szablonowo, a indywidualny trening zmieni się w monotonne odliczanie powtórzeń przez godzinę.

Przed przystąpieniem do współpracy warto przyjrzeć się trenerowi podczas jego pobytu na siłowni. Zwróć przy tym uwagę, jak mniej więcej wyglądają jego treningi z innymi klientami. Jeśli dostaniesz podobny zestaw ćwiczeń, to powinna zapalić się u Ciebie żółta lampka. Część osób pracujących w tym zawodzie oferuje też przed współpracą bezpłatny trening próbny. Jest to dość często stosowana praktyka, jednak nie ma ona wpływu na rzetelność i profesjonalizm trenera, a bardziej na działania marketingowe.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach praktycznie każdy trener wygląda inaczej i cechuje się charakterystycznymi dla siebie umiejętnościami. Pamiętajmy jednak o tym, by poprosić go jeszcze przed pierwszym treningiem o wykaz przebytych szkoleń. Zdjęcia przedstawiające efekty jego podopiecznych również są tu mile widziane. Zwróć też uwagę na pasję oraz zaangażowanie potencjalnego instruktora. Jeżeli nie będziesz się kierował tylko ceną i kolorowymi zdjęciami z portali społecznościowych, to wierzę, że znajdziesz trenera personalnego, z którym stworzysz świetny duet, dzięki czemu współpraca będzie owocna.

Udostępnij
oceń artykuł

wróć do listy wpisów

Poznaj mnie lepiej