Siedzący tryb życia i brak ruchu – konsekwencje i sposoby przeciwdziałania

Zdrowie

Brak ruchu to przeciwnik nie tylko pięknej sylwetki, ale i naszego zdrowia. Mimo że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego braku ruchu, to często nie możemy zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia powoduje jednak wiele złego. Jak z tym walczyć?

Skutki siedzącego trybu życia

Bardzo wielu z nas zna ten problem – praca, w której siedzimy osiem godzin przed komputerem, kilka godzin spędzonych za kierownicą samochodu i kolejne przed telewizorem, w łóżku lub na kanapie. Wymówki są najróżniejsze – zmęczenie, brak czasu, brak motywacji.

Efekt pozostaje jednak ten sam – brak ruchu i siedzący tryb życia, który prowadzi do zwiększenia wagi, wpływa na naszą kondycję oraz zdrowie, które z każdym dniem zaczynają podupadać. Tego rodzaju styl życia ma również zgubny wpływ na nasze samopoczucie – brak ruchu sprzyja depresji. Natura stworzyła nas do ruchu a my obrażamy ją siedząc.

Jakie są konsekwencje siedzącego trybu życia?

– nadwaga,
– ból pleców,
– ból kolan,
– zagrożenie cukrzycą typu 2,
– zwiększenie nadciśnienia,
– problemy z perystaltyką jelit,
– spowolnienie metabolizmu,
– depresja,
– zwiększenie ryzyka zakrzepicy,
– zespół cieśni nadgarstka,
– zniekształcenie pleców (garb nabyty),
– migrena.

Ból kolan a siedzący tryb życia

Osoby, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, narażone są ponadto na schorzenia kolan m.in. boczne przyparcie rzepki. Występuje, gdy mięśnie proste uda są zbyt napięte, podobnie jak pasmo biodrowo-piszczelowe. W przypadku bólu kolan istotne jest rozciąganie mięśni. Pomóc mogą nam proste ćwiczenia, jednak gdy ból nie ustaje, pora wybrać się do fizjoterapeuty – jeszcze zanim podejmiemy się aktywności fizycznej.

Warto zacząć od prostych ćwiczeń wzmacniających pośladki i nogi np. przysiady lub przysiady do krzesła – szczególnie, jeśli pojawia się ból w dolnej fazie. Drugim ćwiczeniem, które warto dodać to tzw. glute bridge, czyli wyprost w stawie biodrowym leżąc na plecach. Więcej na ten temat znajdziecie w poprzednim artykule Ćwiczenia na kręgosłup, które pozwolą pozbyć się bólu pleców.

Siedzący tryb życia a kręgosłup

Ciągłe spędzanie czasu w pozycji siedzącej wpływa niekorzystnie na nasz układ kostny i na kręgosłup. Nasze plecy zaczynają boleć, odczuwamy dyskomfort w okolicach barków, górnej części pleców, w okolicach krzyża i karku. Gdy dodatkowo do dolegliwości dochodzi nadwaga, kręgosłup coraz bardziej daje o sobie znać.

Jeśli stan ten nie poprawia się, nasz kręgosłup może ulec skrzywieniu, a nawet nabawić się choroby dyskowej, która może doprowadzić do wypadania dysku. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom długotrwałego spędzania czasu w pozycji siedzącej dla kręgosłupa, powinniśmy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak choćby krzesło, na którym siedzimy. Powinno mieć ono regulowane siedzisko i dawać nam możliwość oparcia pleców. Kąt zgięcia naszych kolan powinien wynosić 90 stopni i należy unikać siedzenia z nogą założoną na nogę.

Siedzący tryb życia – przeciwdziałanie

Jednym ze sposobów zwalczających siedzący tryb życia jest dieta. Dobrze skomponowana i dostosowana do naszych potrzeb pozwoli nam odzyskać siły, zrzucić pierwsze oznaki nadwagi i nabrać chęci do aktywności. Zdrowy organizm zacznie odczuwać potrzebę ruchu, który jest kolejnym sposobem na walkę z siedzącym trybem życia.

Podsumowanie

Wystarczy już 30 minut aktywności dziennie. Ponadto podczas przerw w pracy należy możliwie jak najczęściej wstawać – najlepiej co godzinę. Już kilka minut ruchu w regularnych odstępach czasu zadziała na nasz organizm kojąco. Siedząc przy biurku powinniśmy również wykonywać proste ćwiczenia rozciągające plecy, spinać mięśnie i wykonywać okrężne ruchy stopami.

Udostępnij
oceń artykuł

wróć do listy wpisów

Poznaj mnie lepiej